Zwierzęta

  Zwierzęta

  Węgorz europejski to ryba, która rozmnaża się w Morzu Sargassowym, a następnie migruje do europejskich słodkich wód śródlądowych. Jest rybą zagrożoną wyginięciem, a jej okres ochronny reguluje szereg przepisów międzynarodowych. Węgorz elektryczny to tak naprawdę strętwa, która mylnie była kojarzona z węgorzem.

  Hipoterapia pojawiła się w nowoczesnej medycynie na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Ta forma terapii neurofizjologicznej daje doskonałe wyniki u osób niepełnosprawnych psychoruchowo lub sensorycznie. Dobrze działa również na osoby z zaburzeniami psychicznymi. Dlaczego konie mają zdolność leczenia? Te pytania zadał specjaliście Bartek Jędrzejak. 

  W gminach Jedlińsk i Stara Błotnica ktoś pozbawia palców okoliczne psy, wykorzystując do tego najprawdopodobniej narzędzia ogrodowe. Mieszkańcy są przerażeni. Policja wyznaczyła nagrodę za pomoc w znalezieniu przestępców.

  Chomiki to bardzo delikatne zwierzątka. Sposób ich karmienia w dużej mierze przekłada się na ich zdrowie i długość życia. Dlatego też warto wybierać najlepsze rodzaje karmy dla chomika. Dobrze też mieć świadomość, że wartościowym uzupełnieniem diety są warzywa i owoce.

  Koty z reguły nie lubią się kąpać. Raczej unikają wody, choć zdarzają się wyjątki, należą do nich przedstawiciele rasy bengalskiej, a także niektóre domowe mruczki. Do takiej kąpieli trzeba się dobrze przygotować. Należy przede wszystkim wybrać odpowiedni szampon dla kota.

  Jajko dla kota to bogate źródło białka i tauryny, której niedobór prowadzi do osłabienia odporności, problemów ze wzrokiem czy chorób układu krążenia. Surowe białko zawiera awidynę, czyli enzym, który zmniejsza wchłanianie cennej dla kota biotyny, dlatego kotu zaleca się podawanie tylko ugotowanego jajka, a w wersji na surowo – jedynie żółtka.

  Głuszce to ptaki, których w Polsce jej coraz mniej. Przywracaniem populacji, a także ratowaniem chorych czy zranionych zwierząt zajmują się pracownicy Nadleśnictwa Wisła. Jak pomagają tym niezwykłym ptakom? Skąd wzięła się ich nazwa? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  Miska dla kota powinna być dostosowana do potrzeb zwierzęcia. Wiele spośród dostępnych na rynku akcesoriów do karmienia uwzględnia przede wszystkim gust i oczekiwania właścicieli, często na niekorzyść zwierząt. Warto dokonać świadomego, starannego wyboru kociej miski.

  Dziki chomik dżungarski zamieszkuje stepy i tundry Kazachstanu oraz Syberii Zachodniej. W warunkach domowych jest niezwykle towarzyskim kompanem zabaw. Decydując się na jego zakup, warto wiedzieć, że ten uroczy gryzoń ma swoje ściśle określone potrzeby, od zaspokojenia których będzie zależało to, czy będzie szczęśliwy i jakiego wieku doczeka.

  Uprząż dla konia to element niezbędny podczas powożenia bryczką. Jej złe dopasowanie może prowadzić do poważnych kontuzji u zwierzęcia. Przed zakupem uprzęży warto więc poznać jej budowę oraz rodzaje, tak by dobrać najlepiej dopasowaną do naszych wymagań i preferencji.

  Największy pies świata, dog niemiecki o imieniu Zeus, mierzył ponad 111 cm, natomiast podczas stania na tylnych łapach – ponad 2 m. Duże rasy psów określa się mianem olbrzymich. Ich wychowanie jest dosyć skomplikowane i wymagające z uwagi na spore potrzeby żywieniowe, a także obciążenie stawów. Mimo to cieszą się popularnością ze względu na swój najczęściej łagodny charakter i przyjazne usposobienie. Duży pies to spora odpowiedzialność, o czym należy pamiętać.

  Stęp to rodzaj chodu konia. Jazda stępem jest powolna, spokojna, choć są też rodzaje stępu bardziej energiczne, a nawet traktowane jak sztuczki, których przy odrobinie wysiłku można nauczyć konia. Czym się różnią chody konia dwutaktowe od czterotaktowych? Jak szybki jest stęp? Jakie są inne rodzaje chodów konia?

  W kocim świecie niezwykle istotna jest rola zapachów. Koty wydzielają różne zapachy wraz z odchodami, śliną, a także przez specjalne gruczoły, znajdujące się między innymi na policzkach, wargach i brodzie. Feromony są sposobem na kocią komunikację. Wiele zapachów, niewyczuwalnych dla człowieka, jest rozpoznawanych przez zwierzęta i odpowiednio przez nie interpretowanych.

  Kliker dla psa wykorzystywany jest w celach szkoleniowych. Za jego pomocą zwraca się uwagę zwierzęcia na dobrze wykonaną czynność. To polecana przez behawiorystów metoda, którą można stosować u wszystkich psów, bez względu na wiek i rasę.

  Zastanawiasz się, co je sarna i jak zmienia się jej pożywienie w zależności od pory roku? Czy zwierzęta te są całkowicie roślinożerne? Zobacz, czym charakteryzuje się menu zwierzęcia oraz w jaki sposób można pomóc mu przetrwać trudny okres zimy.

  Larwy złotooków zjadają mszyce, pomidory zapylone przez trzmiele dają o około 30 proc. większe plony, z kolei dzięki ważkom pozbywamy się komarów w ogrodzie. Problemem jest jednak częsty brak miejsca do zamieszkania dla pożytecznych owadów. Jak możemy pomóc im przetrwać zimę?

  Najpopularniejsza ryba hodowlana w Polsce, karp, to także stały element naszych kulinarnych tradycji. Jego obecność na świątecznym stole wydaje się być nieodzowna. To, jak smakuje karp zależy od jego wagi. Mniejsze mają delikatniejsze mięso, większe są mniej soczyste, więc idealnie nadają się na filety. Skąd karp wziął się w naszym kraju?